PREVENTIVNO-REPRESIVNA AKCIJA U SURADNJI UDRUGE TJELESNIH INVALIDA BJELOVAR, PROMETNOG REDARSTVA GRADA BJELOVARA I POLICIJE
02. prosinca, od 08 do 12 sati, povodom Međunarodnog dana osoba s invaliditetom koji se obilježava 03. prosinca, na inicijativu policijskih službenika ove policijske uprave provedena je preventivno-represivna akcija koja je bila usmjerena na nadzor korištenja parkirališnih mjesta rezerviranih za osobe s invaliditetom od drugih osoba i moguću zlouporabu znaka pristupačnosti. Uz policijske službenike akciju je provodilo i prometno redarstvo Grada Bjelovara uz podršku Udruge tjelesnih invalida Bjelovar sa volonterima.
_994_588_80.jpg)
Cilj ove akcije je osiguranje povoljnijeg i sigurnijeg stanja i po toj problematici, a čime se prenosi jasna poruka da je važno poštivati pravo na mobilnost i pristupačnost osoba s invaliditetom te senzibilizirati javnost. Važno je podizati razinu sigurnosti u prometu i razvijati svijesti kod vozača o propisnom parkiranju, zbog čega je i inicirana ova akcija.
_995_588_80.jpg)
Kazna za nepropisno parkiranje iznose uglavnom od 300 do 500 kuna, dok je najviša upravo za parkiranje na mjestima koja su rezervirana za osobe s invaliditetom i ona iznosi 700 kuna. Prava koja proizlaze iz znaka pristupačnosti smije koristiti osoba s invaliditetom, odnosno parkiranje se može koristiti samo za vrijeme dok je invalidna osoba u vozilu. Kazna za ovaj prekršaj iznosi 700 kuna, a osobi koja dva ili više puta bude pravomoćno kažnjena za ovaj prekršaj, privremeno će se oduzeti znak pristupačnosti na dvije godine.
_980_588_80.jpg)
Predsjednik Udruge tjelesnih invalida Bjelovar, gosp. Tomislav Novosel, prof. naglasio je:
⦁ Pozdravljamo i podržavamo nastavak dugogodišnje suradnje i zacrtane ciljeve koji se pomalo ostvaruju;
⦁ Prema podacima HZJZ-a na području Grada Bjelovara ima 400 OSI u invalidskim kolicima;
⦁ Grad Bjelovar i JLS – povećati broj parkirališta za OSI za duplo (kao Rijeka, Pula, …);
⦁ Držati se standarda u površini i namjeni – prema Pravilniku o pristupačnosti (kao u trgovačkim centrima);
⦁ Scenarij sigurnog izlaska OSI iz auta i dolaska na pješačku zonu (bez fizičkih prepreka i opasnosti na kolniku);
⦁ Pri organizaciji manifestacija pokušati što manje zauzimati ova parkirališna mjesta ili ih kompenzirati;
⦁ U Gundulićevoj – osigurati 20 mjesta ispred zgrade Udruge sa standardnom površinom i sigurnim scenarijem za izlaz na nogostup;
⦁ Poseban režim vožnje;
⦁ Provedba akcije „Grad Bjelovar – prijatelj ranjivih skupina“ – pristupačnost poslovnim subjektima starijim osobama, majkama s bebama u kolicima i OSI u invalidskim kolicima – KORZO se uređuje a davatelji usluga – pravni subjekti ostaju nedostupni!
I na kraju: “Djeci s teškoćama u razvoju i osobama s invaliditetom, njihovim roditeljima i starateljima, stručnim djelatnicima i volonterima, te svima koji sudjeluju u skrbi i poboljšanju kvalitete življenja djece s teškoćama u razvoju i osoba s invaliditetom, upućujemo čestitke povodom Međunarodnog dana osoba s invaliditetom, 03.12.”